Safran Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

by in Genel 9 Haziran 2018

Safran astım, öksürük, boğmaca ve balgamı (balgam söktürücü olarak) gevşetmek için kullanılır. Ayrıca uyku problemleri (uykusuzluk), kanser, “atardamarların sertleşmesi” (ateroskleroz), bağırsak gazı (şişkinlik), depresyon, Alzheimer hastalığı, korku, şok, kan tükürme (hemoptizi), ağrı, mide ekşimesi ve kuru cilt hastalıkları içinde kullanılır.
Kadınlar menstruasyon krampları ve premenstrüel sendrom (PMS) için safran kullanırlar. Erkekler erken orgazm (erken boşalma) ve infertiliteyi önlemek için kullanırlar.
Safran da (afrodizyak olarak) cinsiyete olan ilgiyi arttırmak ve terlemeyi indüklemek için kullanılır. Bazı insanlar safranı doğrudan kellikten (alopesi) kafa derisine uygular. Gıdalarda safran bir baharat, sarı renkli gıda boyası ve bir lezzet verici madde
olarak kullanılır. Alzheimer hastalığı: Bazı araştırmalar, 22 hafta boyunca ağız yoluyla belirli bir safran ürününün alınmasının, Alzheimer hastalığının yanı sıra reçeteli ilaç olan donepezil (Aricept) ile ilgili semptomları iyileştirebileceğini göstermektedir.
Alzheimer hastalığı için önerilen kullanım miktarı: Belirli bir safran ürününden 30 mg / gün kullanılmalıdır.
Depresyon:
Safran, doğru alındığında, hafif ve orta dereceli depresyon tedavisinde etkilidir. Doktorlar tarafından hastalarına sıkça reçete edilen depresyon için popüler reçeteli ilaçlar kadar etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bunun etkili olabilmesi için en önemli şey,% 100 gerçek safranı saygın bir satıcıdan aldığınızdan emin olmaktır. Ayrıca safranın sadece kırmızı filamentlerden oluştuğundan emin olmalısınız. Antidepresan etkisi: Safranın içerdiği bileşenler bünyede depresyona neden olan asit dengesinin bozulmasına engel olmaktadır. Bu özelliğinden dolayı ruh sağlığı alanında yaygın olarak safran kullanılır.
Safranı aldığınızda, pişirmeden önce et suyu, süt veya ılık suda ıslatmak en iyisidir. Bu, herhangi bir tarife eklediğinizde daha etkili hale getirmenize yardımcı olacaktır. Eğer safranlı yemek pişirmek istemiyorsanız, depresyonunuzu tedavi etmek için kullanmanın alternatif bir yolu da onu bir çay ile tüketmek veya biraz süt ile karıştırıp içmektir. Bunu yapmak için, safranın en az on iplikçiğini tercihinize göre biraz tatlandırıcı ile karıştırın. İyice karıştırın ve keyfini çıkarın.
Geceleri alındığında, uykusuzluk ile ilişkili depresyon tedavisinde de yardımcı olabilir.
Depresyon için önerilen kullanım miktarı: Spesifik bir safran ekstresi 30 mg /gün. Ayrıca günde iki kez 15 mg’lık farklı bir safran ekstresi kullanılabilir.
Kanser: Araştırmaya göre safran, bir kişinin kansere karşı savaşmasına yardımcı olabilir. Kanser hücreleri vücutta kendi kan akışını oluşturup oluşturarak büyürler. Safranın, kanser hücrelerine girerek ve onlara intihar etme (Apoptosis olarak bilinir) için bir sinyal göndererek kansere karşı savaşmaya yardım ettiği ve böylelikle kanserin ölmesine yol açtığı düşünülmektedir. Safran, lösemi hücreleri, sarkom hücreleri ve kanserli karsinom hücreleri gibi vücuttaki belirli kanser hücrelerine toksik ve ölümcül reaksiyonlara neden olduğu düşünülen Karotenoidleri içerir.
Menstrüel rahatsızlık: Bazı araştırmalar safran, anason ve kereviz tohumu içeren belirli bir ürünün (SCA, Gol Daro Herbal Medicine Laboratory) menstruasyon döngüsü sırasında ağrıyı azalttığını göstermektedir. Menstruasyon rahatsızlığı için için önerilen kullanım miktarı: Safran, kereviz tohumu ve anason ekstreleri (SCA, Gol Daro Bitkisel Tıp Laboratuarı) içeren özel
bir kombinasyon ürününün 500 mg’ı, menstrüasyonun ilk üç gün için de günde üç kez alınır.
Premenstrüel sendrom (PMS): Bazı araştırmalar, spesifik bir safran ekstresi (İran Tıbbi Bitkileri Enstitüsü Yetiştirme ve Geliştirme Dairesi) almak, iki adet dönemden sonra PMS belirtilerini artırdığını göstermektedir. Premenstrüel sendrom (PMS) için önerilen kullanım miktarı: 15 mg belirli etanol safran ekstresi günde iki kez kullanılmalıdır.
Astım: Bazı erken araştırmalar, anason, siyah tohum, kimyon, kakule, papatya, rezene ve meyankökü ile birlikte safran içeren bir bitkisel çay karışımının, alerjik astımı olan kişilerde astım semptomlarını azaltabileceğini düşündürmektedir.
Atletik performans: Bazı erken araştırmalar, crocetin denilen safrandan bir kimyasal almanın egzersiz sırasında erkeklerde yorgunluğu azaltabileceğini göstermektedir. Safran solunum yollarınızı temizlemenizi ve nefes almanızı kolaylaştırır.
Erektil disfonksiyon: Bazı araştırmalar safranın erektil disfonksiyonu azaltabileceğini ve ereksiyonların sayısını ve süresini uzatabileceğini göstermektedir.
Erkek infertilitesi: Bazı araştırmalar safranın erkeklerde sperm fonksiyonunu geliştirebileceğini düşündürmektedir.
Sedef hastalığı: Bazı araştırmalar, günlük olarak safran çayı içmenin, meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyetle birlikte, sedef hastalığının şiddetini azaltabileceğini göstermektedir.
Sindirime Faydaları: Etkili antioksidan özelliğinden dolayı safran, sindirim sistemi için faydalıdır. Bağırsak hareketlerini arttırarak kabızlık sorunlarının ortadan kalkmasına yardımcı olduğu gibi bu özelliğinden dolayı kilo vermeyi kolaylaştırır.
Kalp Sağılığı: Safran potasyum açısından zengin olduğu için kan basıncını sağlıklı seviyelerde tutmaya yardımcı olur. Bu özelliğinden dolayı safran dolaylı olarak kalp sağlığına katkıda bulunur.
Kan Sağlığına Katkıları: Bünyeyi toksin ve zararlı kimyasal maddelerden koruduğu için safran aynı zamanda kanın temizlenmesini sağlar. Kan hücrelerinin çoğalmasına katkıda bulunması yanında, içerdiği demir faktörüyle kan hücrelerin
daha fazla oksijen almasına yardımcı olur.
Optimum Sağlık: Safranda mevcut kalsiyum, vitamin, proteinler gibi mineraller,optimum sağlık bakımından hayati önem taşımaktadır.
Cilt Sağlığına Faydaları: Safranın içerdikleri cilt sağlığı açısından da önemlidir. Cildin temizlenmesi ve genç kalması için safran cilt maskelerinde yaygın olarak kullanılır.
Pürüzsüz ve sağlıklı cilt sahibi olmak için, 1 çay kaşığı sandal ağacı tozu, 2-3 safranı bir bardak sütte karıştırın. Daha sonra cildinizi yıkayın ve bu karışımı cildinize masaj yaparak uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra cildinizi durulayın. Burada anlattığımız karışımı iki haftada bir tekrarlayabilirsiniz.
Akne Tedavisi: Safranın antifungal içeriği akne, leke ve siyah noktaların tedavisi için etkili olmasını sağlar.
Bunun için şu uygulamayı yapabilirsiniz; 8-10 safran ve 4-5 fesleğeni mikserleyin. Yüzünüze bu karışımı 10-12 dakika masaj şeklinde uygulayın. Bu uygulama akne ve sivilce sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Fesleğen yaprakları
cildinizi akne ve sivilceye neden olan unsurlardan temizleyecektir. Daha etkili sonuçlar almak için, safran batırılmış sütü yüzünüze günde iki kere uygulayabilirsiniz.
Yüz Dokusunu Geliştirir: Yüz dokusunu geliştirmek için safrandan faydalanabilirsiniz.
Bunun için şu uygulamayı yapabilirsiniz; 10 dakika boyunca bir bardak suyu kaynatın daha sonra 4-5 tane safranı ve 4 çorba kaşığı süt tozunu ekleyin. Bu karışımı 10 -15 dakika boyunca cildinize uygulayın. Bu cilt paketi yüz dokunuzun gelişmesine yardımcı olacaktır.
Kuru Ciltler Tedavisi: Eğer mat ve kuru bir cilde sahipseniz, limon ve safran maskesi hazırlayabilirsiniz. Limon cildi temizlerken, safran parlaklık kazandırır. Bunun için şu uygulamayı yapabilirsiniz; Safran tonuzunu bir çay kaşığı limon
suyu ile karıştırın. Eğer çok kuru cilde sahipseniz bu karışıma birkaç kaşık süt ilave edebilirsiniz. Karışımı hamur haline getirdikten sonra cildinize uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra cildinizi duru su ile yıkayın. Safranı ayrıca banyo suyuna karıştırarak duş aldığınızda komple deri sağlığınıza katkıda bulunur. Deriyi temizleyerek yumuşamasını sağlar.

Saç Sağlığına Faydaları: Safranın sağlığa diğer faydaları yanında saç sağlığına da katkıda bulunmaktadır. Saçların sağlıklı şekilde büyümesine yardımcı olabilir. Safran ve meyan kökü süt ile karıştırılarak saçların döküldüğü kısma
uygulandığında saç çıkmasını teşvik eder. Bunun yanında var olan saçların dökülmesini azaltarak kellik sorununu ortadan kaldırabilir.

Uyku bozukluğu alışkanlıkları: Uyumakta zorluk çeken biri iseniz, safran bitkisel takviyeleri kullanmak aynı zamanda huzursuz veya uykusuz gecelerden uzak durmanıza da yardımcı olabilir. Safranın uyumanıza yardımcı olmak için
kullanmanın en iyi yolu, bir miktar süt veya çay ve en sevdiğiniz tatlandırıcı ile karıştırmak ve sonra yatmadan önce içmektir

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Sepet